Rum

Rum
Existuje-li mezi destiláty obdoba špičkového desetibojaře zvládajícího dokonale množství rozdílných disciplín je jím právě rum. Posuďte sami: legendární námořnický životabudič – rum základ plážových drinků usrkávaných kráskami v miniaturních bikinách – rum obsah soudku chundelatého horského záchranářského psa – rum z...

Existuje-li mezi destiláty obdoba špičkového desetibojaře zvládajícího dokonale množství rozdílných disciplín je jím právě rum. Posuďte sami:

legendární námořnický životabudič – rum

základ plážových drinků usrkávaných kráskami v miniaturních bikinách – rum

obsah soudku chundelatého horského záchranářského psa – rum

z kouřícícho hrnku teplého punče voní – rum

Zkrátka od Cuba Libre po grog. Od drahých stařených exkluzivit upíjených po doušcích doprovázených kouřem drahých doutníků po bílý do mojita nebo vlastní sestru cachacu dávající chuť neopakovatelné caipirinhe na brazilských plážích. Není bar na světě, kde by v nestála láhev rumu.

Čistě z poněkud nudného technologického pohledu se jedná o pálenku z cukrové třtiny, pro jejíž destilaci se použije buď přímo její šťáva nebo z ní vyrobená melasa. Po úvodní fermentaci a destilaci jedním z mnoha způsobů stárne kratší či delší dobu v sudech, na které působí okolní podnebí. Podnebí destinací typických pěstováním cukrové třtiny - tj plné tepla a vlhkosti.

Vlivů, které mohou výslednou chuť je nespočet – kvalita třtiny, poměr čerstvé šťávy a melasy, použité kvasnice a způsob fermentace, technologie a vybavení pro destilaci, počet destilačních cyklů, délka staření, použité sudy, výsledný obsah alkoholu…. Není divu, že se rumy tak liší!

A to ještě nehovoříme o tzv Spiced rumech, které macerací koření nebo ovoce získaly příchuť, ale zachovávají si obsah alkoholu nutný pro označení rum (v EU min 37,5%alc) nebo tzv Rumových Elixírech – zřetelně sladších, povětšinou doslazovaných rumech, s obsahem alkoholu sníženým k hranici 35%alc. Ty jsou právem velmi oblíbeným „easy-to- drink“ produktem pro první seznámení s rumovou kategorií.Zobrazení 1-24 z 29 položek